Sık Sorulan Sorular

Ortodontik Tedavinin Riskleri (Komplikasyonları) Nelerdir?


Ortodontik Tedavinin Riskleri (Komplikasyonları) Nelerdir?

Diş çürükleri, diş üzerinde oluşan lekeler: Dişler iyi fırçalanmazsa braket (dişe yapıştırılan küçük metal parçalar) etrafında çürük başlangıcı olarak adlandırdığımız white spot lekeler (beyaz lekeler) oluşabilir. Diş üzerinde oluşan bazı lekeler yapıştırma materyalinden de kaynaklanabilir.

Dişeti iltihaplanması: Tedavi sırasında dişler iyi fırçalanmazsa dişetlerinde kızarıklık, şişlik, ağrı ortaya çıkabilir. Ortodontik tedavi de diş fırçalama oldukça önemlidir.

Kök yüzeyinde açığa çıkma (Dehisence): Dişlerin pozisyonuna bağlı olarak hareket esnasında diş kökünün bir kısmının açığa çıkması.

Kök erimesi (Rezorbsiyon) : Dişin kemik içerisinde hareketlerine bağlı olarak kemikte ve diş kökünde erimeler meydana gelebilir. Bireylerde var olan astım hastalığı, kortizol kullanımı gibi durumlarda kök erimeleri daha fazla oluşabilmektedir.

Anahtar Kelimeler: ortodonti komplikasyonları,diş teli komplikasyonları,ortodonti riskleri,diş teli riskleri,Ortodontik Tedavinin Riskleri

Muayenehanemize gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür ederiz.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Doktora Sor