Sık Sorulan Sorular

Ortodontide 20 Yaş Dişlerinin Önemi Nedir?


Ortodontide 20 Yaş Dişlerinin Önemi Nedir?

Ortodontik problemler varsa ağızdaki 20 yaş dişleri çekilmeden önce ortodonti uzmanına danışılmalıdır.

20 yaş dişleri için kesin çekim tanısı konmuş durumlar bu durumun dışındadır. (Aşırı derecede çürük dişler, tedavisi mümkün olmayan dişler, sürme yönü bozuk olan dişler, kist ve tümör vb durumlar).

Çekimli tedavi: 

Aşırı çapraşıklık olduğu durumlarda bireylerde çekimli tedavi yapılacaksa 20 yaş dişleri daha rahat sürebilir ve ağızda yerini alabilir. Sürme yönünde problem yoksa ağızda bırakılmaktadır.

Eksik dişli bireylerde: 

Bireylerin ağzında eksik dişler varsa ortodontik tedavi ile diş boşlukları kapatılabilmektedir. Böyle durumlarda 20 yaş dişlerini de boşluk kapatılcağı için diş kapanışlarını sağlamada kullanabiliyoruz.

Ototransplantasyon : 

Bireylerin ağzında eksik dişler varsa, eksik olan kısımlara implant yerine bireylerin kendi dişleri transplante edilebilir (yerleştirilebilir). Böyle durumlarda 20 yaş dişleri kullanılabilmektedir. Bu durumda dişlerin gelişimi ve kök uzunlukları önemlidir.

Anahtar Kelimeler: ortodonti 20 yaş dişi,20 yaş dişi diş teli,ortodonti 20 lik diş,gömülü 20 yaş dişleri,ortodonti eksik diş,eksik diş ortodonti tedavisi,çekimli tel tedavisi,çekimli tedavi,çekimli ortodonti tedavisi,Ototransplantasyon

Muayenehanemize gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür ederiz.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Bu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Doktora Sor